Dětské lidové kroje - Blata



Jihočeská Blata se prostírají v okruhu měst a obcí od Soběslavi k Bechyni, Týnu nad Vltavou, Hluboké nad Vltavou, po České Budějovice, Třeboň až Jindřichův Hradec. Je to úrodný kraj rybníků, bažinatých luk, mokřin a rašelinišť. Blata jsou charakteristická lidovou architekturou, tzv. selským barokem. Pozornosti neunikne velmi zdobný, bohatě vyšívaný blatský nebo také blaťácký kroj, který Blaťáci oblékali ještě ve 2. polovině 19. století. Ženský sváteční kroj sestával z plátěné spodničky, z do půli lýtek dlouhé sukně (mezulánky, šerky) různých barev zdobené ve spodní polovině širokou vyšívanou stuhou „baborkou“ a zlatým nebo stříbrným prýmkem, na břiše hladké, od boků skládané. Bílá košile (tenčice) byla buď jednodušší, zdobená bílou vláčkovou krajkou, dírkovou výšivkou nebo bohatě vyšitá na ramenou, na pásku (manžetě), do kterého je nabraný rukáv, na prsou a samostatném límci (vejkladku). Přes košili patří lajblík nebo šněrovačka. Na sukni se uvazovala zástěra (fěrtoch) z bílého plátna bohatě vyšívaná stejně jako plena, kterou nosily vdané ženy uvázanou přes plátěný čepec a vyšitou čelenku. Svobodná děvčata nosila vlasy spletené do dvou copů a kolem vlasů si uvazovala vínek. Ke kroji patřil kabátek (špenzr), v zimě krátký kožíšek a šátek. Na nohy patřily červené punčochy, černé střevíce a kolem krku granáty vzadu svázané barevnou stuhou splývající do pasu. Základním vzorem výšivky je „blatská“ růže s poupaty a lístky, steh plný úsporný. Nepřehlédnete pavučinkové „katry“. Zvolený typ výšivky se opakoval na všech krojových součástech. V zásadě se na Blatech zachovaly kroje s bílou výšivkou (obdoba kozácké), barevnými bavlnkami a hedvábím, šmelcem (korálky), tylem a rybími šupinami (Třeboňsko). Dětské kroje byly jednodušší, většinou zhotovené ze zbytků, často bez výšivek. Děvčátka nosila na hlavě šátek uvázaný na babku nebo pod vlasy spletené do copů. Vínek nosila starší děvčata „na vdávání“.
LITERATURA: Čeněk Zíbrt – Sborník ČESKÝ LID, 1899; Anna Skálová – Sborník ČESKÝ LID, 1949; Blažena Šotková – Šijeme kroje, popis, vyobrazení a střihy

Užití blatského kroje v souboru Javoráček

Dívčí kroj sestává z bílé nabírané spodničky, sukně (modrá, temně červená, zelená, černá, písková) a bílé košilky. Košile má nabrané rukávy a límec zdobené štykováním. Přes košili obléknou lajblík vpředu na háčky. Přes zástěru si uvazují čistě bílou nebo bavlnkami vyšitou zástěru. Vlasy nosí děvčata spletené do dvou nebo jednoho copu ovázané stejně jako rukávy červenou stuhou. Kolem vlasů si nestarší děvčata uvazují vínek z tmavé sametky (vyšitý flitry, korálky a penízky) zakončený dlouhými vázačkami z bílého plátna. Na nohou červené punčochy a černé střevíce. Doplňkem kroje jsou šátky. Malá děvčata nosí stejnou košili, spodničku a přes to šaty tvořené nabíranou sukní a živůtkem z bavlny převážně květinového vzoru, vpředu zapínání na zlaté knoflíky. Přes sukni si uvazují čistě bílou zástěru. Na nohou červené punčochy a černé střevíce. Doplňkem kroje jsou šátky.
Marcela Božovská

DĚTSKÝ FOLKLÓRNÍ SOUBOR DUBÍNEK

Působí při místní základní škole a je podporován Městským úřadem v Sezimově Ústí. Byl založen v září 2013. Soubor zpracovává lidové písně, tance a zvyky Jižních Čech, zejména své národopisné oblasti Kozácka a Blat a veřejnosti tak nabízí pohled na tradice a zvyky tohoto regionu. Cílem souboru je uchování lidové kultury zdejší národopisné oblasti.




Užití lidového kroje v praxi - Dubínek

Soubor vystupuje ve stylizovaných krojích, které byly zhotoveny na základě studia etnografických materiálů. Dívčí kroj pro menší děvčata je jednoduchého střihu. Bílou košili a spodničku překrývají šaty v tmavých barvách, přes sukni si děvčata zavazují bílou zástěrku. Větší děvčata si přes bílou košili oblékají vyšívaný lajblík. Bílou spodničku překrývá nabíraná sukně zdobená stuhou. Nejkrásnější součástí kroje je bílá zástěrka (fěrtoch) vyšívaná převážně růžovými bavlnkami v různých odstínech. Kolem vlasů spletených do copů si děvčata uvazují vínek z černé sametky, zdobený flitry a korálky. Na nohou mají červené punčochy, obuté jsou do černých střevíčků. Chlapecký kroj je tvořen bavlněnou košilí. Přes ni se obléká zelená vesta zdobená zlatými knoflíky. Kolem krku se nosí červený šátek se vzorem, hlavu zdobí čapka. Na nohou mají chlapci modré podkolenky, které částečně překrývají světle hnědé kalhoty. Nedílnou součástí jsou tmavé boty.
Andrea Lacinová